FUE 

FUE kelime manası ile Foliküler Unite Eksizyonu ( eskiden ekstraksiyonu – çıkartılması ) kelimelerinin baş harflerinden oluşan yöntemin adıdır. Saçlı deride saçlar foliküler ünite olarak adlandırdığımız birli, ikili, üçlü veya daha çoklu saçlar halinde bulunurlar. Foliküler Ünitelerin bir bütün olarak tek tek alınıp sonrasında hedef bölgeye yerleştirilmesi ( transferine ) işlemine verilen genel isimlendirmedir. 

FUE yönteminde saç köklerini alırken kullanılan yöntemler arasında; manual FUE, mikromotor FUE ( düz klasik mikromotor FUE, ossilasyonlu mikromotor FUE yer alır.

Manual FUE ; bu yöntemde saç kökleri manual punç olarak adlandırdığımız özel punçlar yardımı ile tek tek el ile rotasyon ( döndürme ) hareketi yapılarak alınır. Saç kökünün deri altındaki hakimiyeti daha iyi sağlanır. Saç kökleri alınırken daha az kırık ve travma oluşur. Mikromotor yöntemi ne göre daha güvenlidir. Saç ekim doktorunun saça ve dokuya daha iyi hakim olmasını sağlar. Mikromotor yöntemine göre dezavantajı ise hız olarak daha yavaş ilerlemesidir. 

Mikromotor FUE; bu yöntemde saç kökleri elle manual olarak döndürülerek değilde mikromotor yardımı ile alınır. Bu düz klasik mikromotorlar saat yönünde veya tersi yönde 360 derece sürekli dönerler. Çoğu cihazda dönüş hızı ayarlanabilir. Manual alım yöntemine göre saç köklerinin alım hızı daha hızlıdır. Ancak deneyimsiz ellerde saç kökleri alınırken çok fazla kırıklara ve kayıplara yol açabilir. Bu yöntemde bir diğer dezavantaj ise yüksek devirde ki alımlarda ısınma sorununa bağlı saç köklerinde sıcak hasarı gelişmesidir. Aralıklı alım ve toplama ile veya özel soğutucu sistemler ile bunun önüne geçilebilir. 

Ossilasyonlu mikromotor FUE; manual alım prensibinde çalışan özel yapım bir mikromotordur. Ossilasyon hareketi dikey eksende ileri geri dönüş hareketini kapsar. Yeni nesil ossilasyonlu mikromotor cihazlarda dönüş hızı, dönüş derecesi gibi parametreler sayesinde manual FUE ayarında saç kökü alımı yapılır hale gelmiştir.