Lokal Tedaviler

Saç dökülmeleri tedavisinde tıbbi etkinliği kanıtlanmış topikal tedavilerin başında Minoksidil, prokapil, saw palmetto…yer alır.

Minoksidil 

 Minoxidil etken maddesi saç dökülmesi tedavisinde FDA ( Federal Drug Adminstration) tarafından onaylanan ilk ilaçldır. Minoxidilin etki mekanizması potasyum kanallarını açarak olur. Saçlı derideki kan damarlarını genişleterek kan akımını artırır. Incelmiş zayıf kıl köklerini uyararak saç döngüsünün büyüme (anagen) fazını uzatarak etki gösterdiği sanılmaktadır.

Minoksidil ilk olarak 1970 li yıllarda kan basıncını düşüren bir ilaç olarak piyasaya sürülmüştür. Sonraki yıllarda kullanan kişilerde mevcut saçlarda kalınlaşma ve büyümede hızlanma tespit edilmiştir. Bunun üzerine 1986 yılında topikal formu saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. devam etmiştir. 

Minoksidil etkisini kullanmaya başladıktan 7-8 hafta sonrasında göstermeye başlar. Maksimum etkisi ise 6 ay ile 2 yıl arasında gözlenir.

Prokapil

Procapil üç aktif maddeden olusan bir yapıdır. İçeriğinde Biyotinil-GHK (vitamin matrikina), apigenin (turunçgillerden elde edilen bir flavonoid) ve oleanolik asit yer alır. İçerigindeki Biyotinil-GHK, hücre metabolizmasini uyarir. Apigenin damar genisletici özelliktedir ve uygulandigi alandaki kan akımını artirarak saç kökünün beslenmesine yardim eder. Oleanoik Asit ise 5-alfa redüktaz enzimini inhibe ederek saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu bölgesel olarak azaltır.

Procapil saçların dökülme fazı olan telojen fazı azaltırken uzama fazı olan anajen fazı uzattigi gösterilmiştir. Procapil etkisini 6-8 haftada göstermeye başlar. Maksimum etkisi için en az 6 aylık kullanım önerilir.

Saw palmetto 

Saw palmetto cüce palmiye ağacı olarak bilinen ( seronoa repens ) adlı bitkiden elde edilen bir maddedir. Etkisini DHT ( dihidro testesteron ) oluşumunu sağlayan 5 alfa redüktaz enzimini azaltarak gösterir. Bu sayede DHT hormon seviyesini baskılar. Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde bu etkisi sayesinde kullanılır. Daha çok Sistemik tablet formu kullanılsada topikal ( losyon, krem vb ) formlarıda vardır. Topikal formlarının etkinliği (sistemik kullanım kadar olmasada) gösterilmiştir.

Tropikal Dutasterid

Dutasterid etken maddesi tıpkı finasteride gibi 5 alfa redüktaz enzimini bloke eder.  Finasteride den farklı olarak tip ve tip 2 5 alfa redüktaz enzimini bloke eder. Testesteronun DHT ye dönüşümünü bloke eder. Ülkemizde şu an malasef tropikal dutasterid içeren ürün bulunmamaktadır.