Finasterid

Finasterid bir hormon olup testosteronu dihidrotestosterona(DHT) çeviren tip2 5-alfa redüktaz enziminin inhibitörüdür. Düşük dozlarda Androgenetik Alopesi ( erkek tipi saç dökülmesi ) ve benign prostat hiperplazisi (BPH – prostat büyümesi) tedavisinde, yüksek dozlarda prostat kanseri tedavisinde kullanılır.

Finasterid tedavi ilk olarak 1992’de prostat büyümesini önleyici ilaç olarak 1 mg dozda Proscar® adıyla onaylanmıştır. Daha sonra 22 Aralık 1997’de FDA finasteridin erkek tipi kellik tedavisinde kullanımını da onaylamıştır.

Erkek tipi saç dökülmesinde tıpkı Minoksidil gibi kullanıldığı süre boyunca etkindir. Tedavinin bırakılmasından 6-12 ay sonrasında etkinliği biter.

DHT hormonunun saç foliküllerinde androjen hormon reseptörlerine bağlanarak saç proteinlerini sentezleyen genlerin ekspresyonunu azalttığı gösterilmiştir. 

 

Minoksidil

Oral Minoksidilin Günlük ( Minoksidil tablet ) 0.25-1.25 mg dozları kadınlardaki erkek tipi saç dökülmelerinde, fraksiyon alopesisinde ve telogen effluvium adlı saç dökülmesinde etkin olduğu gösterilmiştir. Erkeklerde ise Günlük 2,5 – 5 mg lık dozlarının erkek tipi saç Dökülmesi tedavisinde etkin olduğu gösterilmiştir.