PRP Saç Ekimi

PRP Saç Ekimi, insan kanında temel olarak 3 hücre yer alır. Bunlardan pıhtılaşmayı sağlayan hücrelere trombosit adı verilir. Trombositler damar yaralanması olduğunda kanın damar dışına çıkışını engellemek için pıhtılaşma denilen biyolojik olayı yerine getirirler. Pıhtı oluşumu kanın damar duvarına çıkışını engeller. Trombositler bunun yanında hasarlı damarı ve dokuyu yeniden onarmak için içeriğinde bulunan büyüme faktörleri ve çeşitli proteinleri ortama salgılarlar.

Prp saç ekimi yani trombositten zengin plazma insan kanının çeşitli aşamalardan geçerilerek trombositlerin ve büyüme faktörlerinin saflaştırılması işlemine verilen isimdir.

PRP tedavisi tıpta uzun yıllardır özellikle ortopedi, diş hekimliği ve cerrahi branşlar da başarıyla uygulanmaktadır. Son yıllarda dermatolojik ve kozmetik sorunlar da giderek daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle içeriğindeki büyüme faktörlerinden ve yeni damar gelişimini tetiklemesinden dolayı saç dökülmelerinde saç hastalıklarının tedavisinde başarıyla kullanılır.

PRP tedavisinin kullanım saç hastalıkları;

Erkek tipi saç dökülmesi,

Saç kıran (Alopesi areata),

Çeşitli vitamin eksikliklerine bağlı saç dökülmeleri (Telogen effluvium),

PRP tedavisinin etkileri

PRP tedavisi yeni damar gelişimini uyararak saç köklerinin beslenmesini ve kanlanmasını arttırır. Tedavi öncesine göre kıyaslandığında saç çaplarında artışa yol açar. Böylece saçlarda daha dolgun ve hacimli bir görünüm sağlanmış olur. Zayıflamış saç köklerini uyararak normal saç haline gelmesini sağlar.

PRP hazırlanmasında standartize edilmiş bir yöntem bulunmamaktadır. Şu an için tüm dünyada bu işlem için 150 den fazla hazır ticari kit bulunmaktadır. Tedavinin etkinliğinde kullanılan yöntemin ve uygulama yapılacak hastanın trombosit sayısının çok önemi vardır. Etkin bir tedavi için işlemin uzman doktor kontrolünde yapılması önerilir.

Instagram: dr.muratkucuktas