Fue Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi, saçlı deride, iki kulak arkasındaki ense bölgesinde yer alan saç kökleri hormonal ve hastalıklara bağlı dökülmelere dirençli olduğundan dökülmezler. Saçların genetik olarak korunduğu bu bölge saç ekimi için en güvenlir donör (verici) bölgedir.

Operasyonun ilk aşaması saçların alınacağı bölgenin lokal anestezi uygulanarak uyuşturulması işlemidir. İşlem bölgesel anestezi ile yapıldığından hasta operasyon süresince uyanık kalır, TV seyredebilir, yemek yiyebilir, gazete-kitap okuyabilir, ancak acı duymaz.

İkinci aşamada ise bu işlem için geliştirilen özel cihazlarla saç kökleri foliküler ünite şeklinde hazır olarak çıkarılır. Diğer bir deyişle saç kökleri “tek tek” çıkartılır. Özenle yerinden çıkartılan saç kökleri steril şartlarda hazırlanmış petri kutularına yerleştirilir. Saç köklerinin alınması ile ekimi arasındaki geçen sürede çıkartılan saç kökleri çeşitli solüsyonlar ve saçın büyümesini sağlayan ilaçlar içeren bu kutularda muhafaza edilir. Kliniğimizde bu işlem için PRP (trombositten zengin plazma) ve çeşitli saç köklerini uyarıcı özel ilaçlar kullanılır.

Üçüncü aşamada ekim yapılacak bölgeye kanallar açılır. Kanalların yönü ve sıklığı saç ekim başarısını etkileyen en önemli faktördür. Kanal boyutlarının küçük olması alınan saç köklerinin deri içine tam oturmasını sağlar. Kanalların yönü doğal saç yönleri ile paralel olmalıdır. Fue saç ekimi ile uygun sıklıkta ve dağılımda ekilmeyen saçlarda göze hoş görünmeyen sonuçlar doğar. Kliniğimizde bu işlem titizlikle yapılır. Daha önceki fotoğraflarınıza ve derinizin yapısına bakılarak kanallara uygun açı verilir. Bu aşamada bir diğer önemli konu ise ön saç çizginin belirlenmesidir. Saç cerrahisin başarısını iyi planlanmış bir ön saç çizgisi belirler. Çünkü iyi planlanmamış bir ön çizgi kişinin görünümünü olumsuz etkileyebileceği gibi ileriki yaşantısında psikolojisini olumsuz etkiler. Ayrıca ikinci bir tamir amaçlı saç cerrahisine yol açar. Ön saç çizgisi simetrik ve uyumlu olmalıdır. Kişinin yüz şekli ve anatomik yapısı ile orantılı şekilde olmalıdır. Ayrıca bu özelliklerin yanında saçın dökülme şekline uygun olarak belirlenmelidir. Kliniğimizde bu işlem bilimsel literatür eşliğinde ve estetik ölçümler yapılarak gerçekleştirilir.

Operasyon sonrası

Kliniğimizde operasyon sonrasında ekim yapılan bölgeye hiçbir şey kapatılmaz. Saçların alındığı bölgede yer alan bandaj ekim sonrası ilk gün kontrolünüzde çıkartılır. Bandaj çıkarıldıktan sonra, dışardan bakıldığında herhangi bir operasyon izi görülmez. Saçların alındığı bölgenin çabuk iyileşmesini sağlayan ve enfeksiyon gelişimini önleyecek ilaçlar reçete edilir ve kullanımları anlatılır.
Hasta operasyon sonrası hemen evine gidebilir. İşlem sonrasında ilk 3 gün yıkama yapılmaz. İşlemden 3 gün sonra ilk yıkama işlemi kliniğimizde yapılır.
Ekim yapılan saçlar operasyonu takiben 3-4 hafta sonra dökülmeye başlarlar. Ekilen saç kökleri zaman içinde tekrar uzamaya ve çıkmaya başlarlar. Bu süreç için 3-6 ay arasında zaman gereklidir.

Instagram: dr.muratkucuktas