Saç ekimi için ideal yaş kaç olmalıdır? Bu sorunun cevabı birden çok faktöre bağlıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyimki 25 yaşın altında istisnai haller dışında ( ileri evre saç dökülmesi varlığı gibi ) saç ekimi yapılmaması gerekir. Unutulmamalıdır ki erkek tipi saç dökülmesi ( androgenetik alopesi ) genetik ve ilerleyen bir süreç gösterir. Bu tarz dökülmesi olanlarda dökülmenin en aktif olduğu yaşlar androjen ( testesteron namı diğer erkeklik hormonunun yüksek olduğu yaşlar olan  18-35 yaş aralığıdır. 

Bir kişi hayatı boyunca en fazla  kaç kez saç ekimi yaptırabilir? Bu soruya göreceli olarak şu cevabı verebilirim; 2 veya 3 kez saç ekimi yaptırabilir. Donör bölgede yer alan saçlar sınırsız değildir. Donör bölgeden saç alımının doğru zamanda kullanılması ve doğru şekilde planlanması gerekir. Aksi halde erken yaşta yapılan saç ekimlerinde ileriki yılllarda oluşabilecek yeni dökülmelerde donör bölgede rezerv kalması açısından önemlidir. 

Sağlıklı bir kişide kafada yaklaşık kaç adet kıl bulunur? Bu sorunun cevabı şudur; saçlı deride yaklaşık olarak 100.000 adet kıl bulunur. Bu sayı ortalama 50.000 grafte takabül eder. Bir graft 2-3 kıl dan oluşan bir yapıdır. Donör bölgede yer alan graft sayısı ise tahmini 20.000-25.000 civarındadır. Dönor bölgeden çok iyi bir planlama, uygun punch kullanımı, homojen alımla maksimum alınacak graft sayısı kaçtır ? Bu sorunun cevabı uygulayıcı HEKİM e  bağlı değişmekle birlikte ortalama  %40-50 lerde dir. 

Genelde bir kişiden hayatı boyunca alınacak graft sayısı ortalama 5000-9000 grafttir ( istisnai haller hariç – çok sıkı bir donör bölgede bu sayılar artabilir ). Dönor bölgenin sınırlı olduğu unutulmamalı. ileriye dönük planlamalar bu doğrultuda yapılmalıdır. 

Bir diğer konu erken yaştaki kişilerin saç ekiminden beklentilerinin yüksek olmasıdır. Saç ekimi saç dökülmesinin tedavisi değildir. Erken yaştaki kişilerde malasef şu tarz bir algı vardır; ‘dökülen bölgelere saçlar ekilecek ve saç dökülmem duracak ‘ bu son derece yanlış bir algıdır. Saç dökülmesi özellikle androgenetik alopesi ( erkek tipi saç dökülmesi ) genetik bir süreç olduğundan ilerleyen yıllarda dökülmelerin devam edeceği akılda tutulmalıdır. Saç ekimi ile dökülmüş alanlar saçlandırılırken bir diğer tarafdan mevcut saçların dökülmesini azaltmak ve mevcut saç kalitesini arttırmak için bir takım tedaviler gerekebilir. 

Toparlayacak olursak saç ekimi konusunda en ideal zamana ve yaşa karar verecek olan kişi bu konu ile profesyonel uğraşan doktorunuzdur.