Saç ekim teknikleri

FUE 

FUE kelime manası ile Foliküler Unite Eksizyonu ( eskiden ekstraksiyonu – çıkartılması ) kelimelerinin baş harflerinden oluşan yöntemin adıdır. Saçlı deride saçlar foliküler ünite olarak adlandırdığımız birli, ikili, üçlü veya daha çoklu saçlar halinde bulunurlar. Foliküler Ünitelerin bir bütün olarak tek tek alınıp sonrasında hedef bölgeye yerleştirilmesi ( transferine ) işlemine verilen genel isimlendirmedir. 

FUE yönteminde saç köklerini alırken kullanılan yöntemler arasında; manual FUE, mikromotor FUE ( düz klasik mikromotor FUE, ossilasyonlu mikromotor FUE yer alır.

Manual FUE ; bu yöntemde saç kökleri manual punç olarak adlandırdığımız özel punçlar yardımı ile tek tek el ile rotasyon ( döndürme ) hareketi yapılarak alınır. Saç kökünün deri altındaki hakimiyeti daha iyi sağlanır. Saç kökleri alınırken daha az kırık ve travma oluşur. Mikromotor yöntemi ne göre daha güvenlidir. Saç ekim doktorunun saça ve dokuya daha iyi hakim olmasını sağlar. Mikromotor yöntemine göre dezavantajı ise hız olarak daha yavaş ilerlemesidir. 

Mikromotor FUE; bu yöntemde saç kökleri elle manual olarak döndürülerek değilde mikromotor yardımı ile alınır. Bu düz klasik mikromotorlar saat yönünde veya tersi yönde 360 derece sürekli dönerler. Çoğu cihazda dönüş hızı ayarlanabilir. Manual alım yöntemine göre saç köklerinin alım hızı daha hızlıdır. Ancak deneyimsiz ellerde saç kökleri alınırken çok fazla kırıklara ve kayıplara yol açabilir. Bu yöntemde bir diğer dezavantaj ise yüksek devirde ki alımlarda ısınma sorununa bağlı saç köklerinde sıcak hasarı gelişmesidir. Aralıklı alım ve toplama ile veya özel soğutucu sistemler ile bunun önüne geçilebilir. 

Ossilasyonlu mikromotor FUE; manual alım prensibinde çalışan özel yapım bir mikromotordur. Ossilasyon hareketi dikey eksende ileri geri dönüş hareketini kapsar. Yeni nesil ossilasyonlu mikromotor cihazlarda dönüş hızı, dönüş derecesi gibi parametreler sayesinde manual FUE ayarında saç kökü alımı yapılır hale gelmiştir.   

FUT 

Kelime manası olarak Foliküler Unite Transplantasyonunun baş harflerinden oluşmuştur. Bu yöntemde saç kökleri donör bölge olarak adlandırdığımız iki kulak arkasında yer alan kalıcı bölgeden cerrahi olarak bir şerit çıkartılarak alınır. Cerrahi kesi yöntemi ile saçlı doku çıkartılır.  Çıkartılan bölge cerrahi olarak dikilir. Çıkartılan bu dokudan saç kökleri dış ortamda tek tek ayıklanır. Sonrasında tıpkı FUE yönteminde olduğu gibi kanallar açılarak yerlerine yerleştirilir.

FUE yöntemine göre daha güvenli ve kayıpların daha az olduğu bir yöntemdir. ( Ayrıca işlem sırasında çok fazla cerrahi kesi ve sütür ( dikiş ) olduğundan hekim dışı uygulaması yoktur ) Dezavantajları arasında ise dokunun çıkartıldığı bölgede çizgi şeklinde dikiş izi kalmasıdır. Kişi saç larını kısa kullandığında bu iz belli olmaktadır. Bir diğer dezavantajı sınırlı bir doku çıkartıldığından yüksek sayıda saç kökü ( graft ) sayınıza ulaşılamamasıdır. Bu yöntemle sıklıla 1500-2000 graftlik bir operasyona imkan verir.

DHİ 

DHİ Direct Hair İmplanter , saç köklerini aldıktan sonra kanal adını verdiğimiz uygun açıda, sıklıkta ve yönde delikler açarız. Sonrasında bu açılan kanallara yeni saç kökleri yerleştirilir. DHİ de ise aynı anda hem kanal açmamızı hemde saç köklerini bu deliğe yerleştirmemize imkan tanır. DHİ ucunda iğne olan kalem şeklinde bir aparattır. İğne ucuna alınan saç kökleri yerleştirilir. Ve sonrasında hekim aynı anda hem kanal açar ve hemen arkasından kalemin arkasına basarak daha önceden yerleştirilen saç kökünü deliğe yerleştirmiş olur. Avantajları arasında kanal açımı ve yerleştirmenin tek seferde yapılması sayılabilir. Dezavantajları arasında ise zaman açısından premade insiyona göre daha çok zaman alması, özellikle ön saç çizgisinde ideal açıların verilememesi ve maliyet yer alır.